Zahrada v roce 2017
Období po Novém roce bývá tradičně věnováno bilancování.
Kdyby se to mělo shrnout, něčemu se dařilo, něco lehce pospává a jiné zase vyrazilo nad plán. Zahrady se nakonec do detailu plánovat nedají a žádný rozumný zahradník se o to ani nepokouší. Podobně knihy. Příběhy si do značné míry hledají své vlastní cesty, jejich autoři se mohou maximálně snažit příliš jim v tom nepřekážet.
Pentalogie Zahrada je tedy konečně uzavřena a chystáme ji k vydání. Nemá smysl skrývat, že šlo o mnohem náročnější – a nalezly by se mnohem expresivnější výrazy – proces, než se původně předpokládalo, a že jsme na počátku nového roku unavení, což je také důvodem lehké stagnace těchto stránek.
Nicméně, i v této situaci jsme vloni navštívili všechny významné české knižní veletrhy i další kulturní akce, setkali jsme se s inspirujícími osobnostmi, osvěžili se na duchu a obnovili své přesvědčení, že má smysl pokračovat. Pro všechny čtenáře, kteří ani v dospělosti nezapomněli na chuť krajin fantazie a větru od Moře, v širším společenství s těmi, kteří se podobni středověkým alchymistům odhodlaně pouštějí do vlastního tvůrčího dobrodružství. Po nocích, ve chvílích ukradených profánním povinnostem, všelijak. Protože zkrátka nemohou jinak.
Přesto, pro milovníky přehledů jeden kratší uvádím, včetně několika ilustračních fotografií.
- Na jaře se Nakladatelsví Kruh zúčastnilo Ostravského knižního veletrhu.
- Uskutečnilo se autorské čtení v pražském Karlíně, kam jsme přijeli na pozvání Klubu pražských spisovatelů.
- Aktivně jsme se zúčastnili i veletrhu Svět knihy v Praze, kde proběhlo společné autorské čtení při příležitosti uvedení nového Almanachu Obce spisovatelů ČR, Duše plné slov.


- V září jsme s oběma místopředsedkyněmi OSČR, Františkou Vrbenskou a Lydií Romanskou, cestovali do Letohradu v rámci delegace, která asistovala u předání Ceny E. E Kische 27. září 2017.

- V říjnu proběhl rovněž 27. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě, kde jsme se zapojiliv doprovodném programu s příspěvkem Zahrada – ženská práce a dětská hra. Hovořilo se o tvůrčím procesu z hlediska autorek fantastiky.


- Na podzim jsme byli rovněž pozváni k autorskému čtení a besedě se čtenáři v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově. Debatovalo se o práci nakladatelství, situaci spisovatelů v ČR. Čtenáři projevili zájem rovněž o otázky arteterapie.


- Nelze opomenout tradiční společné autorské čtení s Ostravským střediskem Obce spisovatelů ČR v Knihovně města Ostravy. Bylo představeno několik úryvků z dosud nepublikované povídky Anděl ve sklepě, tématicky spjaté s cyklem Zahrada.
- V předvánočním čase jsme se osvěžili účastí na brněnském Fénixconu 2017, mezinárodním setkání autorů a přátel fantastiky.
Setkání Pražského klubu spisovatelů v Karlíně
Tres faciunt collegium, i my jsme se společně s Márií Schwingerovou a Liborem Richterem zjara vypravili navštívit stověžaté město. Samozřejmě jsme si dopřáli romantické jarní procházky po pamětihodnostech, ale hlavním cílem naší cesty byl Karlín. Tam jsme se v odpoledních hodinách na půdě Pražského klubu spisovatelů setkali k besedě, k níž nás jménem organizace již na podzim pozvala spisovatelka PhDr. Olga Nytrová.
Akce proběhla v prostorách fary CČSH a byla hojně navštívena nejen literáty.
Dostalo se nám vlídného a pozorného přijetí hostitelky, navíc našemu pořadu přidala lesku renomovaná spisovatelka Františka Vrbenská, která se ujala se sobě vlastním kouzlem moderování. Diskuse plynula v tónech lehkých i vážnějších, a občas jsme se dotklitéž věcí zcela zásadních. Jeden z těchto momentů mi utkvěl v paměti pevněji než ostatní:
Františka Vrbenská mne vyzvala, abych krátce shrnula, o čem vlastně román Zahrada je. Často kladený dotaz, ovšem zrovna na něj hledám pokaždé znovu poměrně obtížně odpověď, pokud se nemám pouštět rovnou do telegrafického líčení dějových linek a charakteristik postav. Vtom situaci zachraňuje Mária Schwingerová geniálně prostou obpovědí: Zahrada je především knihou o duši…
Nezbývá, než poděkovat vzácné alchymii toho okamžiku, který umožnil uchopit samotnou esenci. A samozřejmě oběma mým zasvěceným literárním přítelkyním.
Následovaly dotazy z pléna, spontánní rozhovory při číši vína a společné fotografování. Závěrem děkujeme Pražskému klubu spisovatelů za pozvání, účinkujícím i návštěvníkům za krásný zážitek.
…Besedu provázela řada dotazů jak moderátorky Františky Vrbenské, tak zaujatých posluchačů. Bylo na co se ptát – na tvůrčí postupy, inspirační zdroje, vztah autora ke svým textům, na místo subžánru new adult fantasy (do něhož Zahrada zčásti spadá) v současné beletrii, na fenomén literárních postav, dokonce na autorčiny zkušenosti s psychologickou analýzou a arteterapií.
Vyhrazený čas málem nestačil, tím spíše, že cyklus Zahrada i samu Janu Richterovou lze právem pokládat za mimořádný literární zjev.
Málokdo vstoupí na knižní trh románovou prvotinou, v tomto případě celou pentalogií, která však působí vytříbeným, precizním a oduševnělým dojmem. Žádný literární pokus, ale vyzrálé, promyšlené dílo. Už prvý svazek Sféra (2013) vzbudil oprávněný zájem a sklidil vynikající kritiky. Následovaly Lovec (2014), Návrat (2015) a Velmistr (2016), v příštím roce bude publikován závěrečný díl.
Kultivovaný, napínavý příběh skupiny mladých lidí se odehrává v současnosti, mimořádnou hloubku i jedinečnost mu dodávají originálně pojaté fantastické a mystické prvky. Zároveň však spisovatelka dbá na velmi věrné, barvité zobrazení stávající reality. Neobvykle věrohodným způsobem spojuje přesně vykreslené prostředí a propracovanou psychologii postav s myticko-mystickými konotacemi, s podprahovým vnímáním a percepcí mnohotvárnosti univerza.
Vzniklo tak mimořádné dílo na pomezí magického realismu a netradiční fantasy, k němuž nenaleznete srovnatelně formovanou a kvalitní prózu nejen v Česku, ale ani v současné zahraniční literatuře.
Ačkoliv hodiny varovně připomínaly hostům odjezd vlaku, ještě se v přívětivém a povzbudivém prostředí „našeho Karlína“ neformálně debatovalo a hovořilo (dokonce i dlouho po jejich odchodu setrvali horliví besedníci). Přesto mnohé zůstalo toho březnového večera nedopovězeno…
Vyňato z textu PhDr. Františky Vrbenské
K setkání Pražského klubu spisovatelů v Karlíně dne 21. 3. 2017
Na Vyšehradě
Spisovatelky Olga Nytrová a Františka Vrbenská
S Františkou Vrbenskou a Márií Schwingerovou o Zahradě
Publikum
Publikum
Dotaz má spisovatel Tomáš Kepka
Výtvarnice E. Peroutková a V. Polívková
Neformální diskuse s nakladatelem Liborem Richterem
Závěrečná skupinová
Ohlédnutí za veletrhem
26. Podzimní knižní veletrh, který se konal 14. a 15. října 2016 v Havlíčkově Brodě Přivítal rekordní množství návštěvníků, zhruba 16 500. Ti se sjížděli nejen z Havlíčkova Brodu, ale z celé republiky, aby se setkali se spisovateli, překladateli, novináři a dalšími osobnostmi, vystupujícími v bohatém doprovodném programu. Také nám veletrh přichystal celou řadu inspirujících a příjemných zážitků.

Stánky byly trochu stěsnané, což tolik nevadí, pokud jste v příjemném sousedství. V našem bezprostředním okolí to bylo zvláště nakladatelství Runa, Literární noviny a stánek PEN klubu, kde jsem ve čtvrtek prodávala společně s paní Olgou Walló knihy českých autorů.

A zde je zlatý hřeb našeho veletržního programu. Velmistr právě pokřtěn, jeho kmotrou se stala ředitelka veletrhu Markéta Hejkalová.

Dva dny byly málo, nejen vzhledem k množství práce, bohaté programové nabídce, ale i kolegiálních či neformálně přátelských setkání. Na fotografiích se spisovatelkami Františkou Vrbenskou a Lydií Romanskou. Na pár slov se zastavila také Tereza Temnářka Matoušková, literární agentka Markéta Dočekalová a téměř v závěru události jsme si dopřály dokonce luxus dobré kávy se spisovatelkou Evou Tvrdou.
26. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě
- V pátek 14. 10. od 15:30 prodává Jana Richterová na stánku PEN klubu, číslo 120 v prvním patře.
- V sobotu 15. 10. 2016 v 9:45 pokřtí čtvrtý díl románové pentalogie Zahrada – Velmistr. Událost pořádá nakladatelství Kruh v salonku 1. Kmotrou knihy se stane PhDr. Markéta Hejkalová, ředitelka veletrhu.
- 14:00 téhož dne proběhne autogramiáda na stánku nakladatelství Kruh – číslo 105 na chodbě v prvním patře.
- Velmistr i předcházející díly pentalogie Sféra, Lovec a Návrat budou v prodeji od pátku na stánku 105. Můžete se těšit na setkání s autorkou, vepsané věnování do knihy, případně další upomínkové předměty. Doprovodny program link


23. 10. 2016 v 18.50 hodin ve Slezském divadle v Opavě
V neděli 23. 10. 2016 v 18:15 Knižní křest pořádá Slezské divadlo a nakladatelství Kruh ve foyer divadla. Role kmotry se ujala Monika Žídková, slovem uvede Oldřich Kolovrat, na alpský roh zahraje Libor Richter. link
3. 11. 2016 v 17.00 hodin v Knihcentru – Domě knihy v Ostravě
Křest pořádá Knihcentrum a nakladatelství Kruh. Roli kmotry převezme Dagmar Misařová, ukázky z knihy přečte člen činohry NDM Miroslav Rataj. Hudbou doprovodí studenti JKO. link
Další uváděcí akce
V Knihovně města Ostravy 30. 11. v 17:30 proběhne autorské čtení z nejnovějšího dílu románu Zahrada – Velmistr a koncert renesanční hudby v podání členů Musica Regna.
9. 11. v 19.00 hodin pořádáme autorské čtení a autogramiádu v Café Evžen na Lepařově ulici v Opavě.

Pozvánka na 6. Ostravský knižní veletrh
Nakladatelství Kruh a Výstaviště Černá Louka
Vás srdečně zvou na
6. OSTRAVSKÝ KNIŽNÍ VELETRH
Akce se bude konat od 4. do 6. března 2016 v prostorách areálu Výstaviště Černá louka a Nakladatelství Kruh společně s autorkou Janou Richterovou zde nebudou chybět ani v letošním roce.
PÁTEK A SOBOTA: 10 hod. – 18 hod.
NEDĚLE: 10 hod. – 16 hod.
Na veletrhu budou představeny všechny doposud vydané díly románu ZAHRADA (SFÉRA, LOVEC, NÁVRAT) a návštěvníci se navíc mohou těšit na autorské čtení, kde Jana Richterová přečte ještě nezveřejněnou ukázku z připravovaného čtvrtého dílu s podtitulem VELMISTR.
Můžete se těšit na setkání s autorkou, vepsané věnování do knihy, případně další upomínkové předměty.
Budeme se na Vás těšit!
Informace o průběhu 6. Ostravského knižního veletrhu:
http://www.cerna-louka.cz/akceN_632/v/
Fotoreportáž ze schůze Obce spisovatelů ČR
Slavnostní událost se konala 5. ledna 2016 v historií dýchajících prostorách Valdštejnského paláce, kde se sešlo asi padesát českých spisovatelů.
Přinášíme vám krátkou fotoreprotáž, abychom se s vámi podělili o čerstvé dojmy ze schůze Obce spisovatelů České republiky .

Tento snímek vznikl až po oficiálním fotografování, pročež jsou lidé lehce v pohybu a úsměvy přirozenější. Zaštiťující místopředseda Senátu, pětičlenné předsednictvo Obce spisovatelů, několik členů zasloužilých a několik nových. V mém případě aspoň zánovních.

S okouzlující Františkou Vrbenskou.

Po oficiálním programu se literátky neubránily lehké rozvernosti.
V kantýně senátní. Kuchyně dobrá, ceny mírné.

A v samotném závěru na tom pražským mostě s Radanou Šatánkovou a Alenou Slepičkovou.
Co říci závěrem? Praha byla půvabná, jak to umí jen ona v mrazivém zimním odpoledni a spisovatelské setkání inspirující a příjemné. Tak se těšíme zase příště…
Poezie pod proudem

Srdečně Vás zvu na autorské čtení spisovatelů našeho regionu s názvem Nesahejtenapisálkyanipadlénazem, které proběhne dne 19. listopadu 2015 v Knihovně města Ostravy (u Sýkorova mostu) v 17 hod. v rámci Festivalu Poezie pod proudem – Den poezie.
Slavnostní setkání Obce spisovatelů České republiky v Senátu
Více zde: obecspisovatelu.cz

Nově přijatí členové
Ohlédnutí za opavským knižním křtem

Uvedení druhého dílu Zahrady proběhlo v Artklubu Obecního domu v Opavě dne 30.11. 2014. Přestože byl zvolený termín poněkud rizikový vzhledem k předchozím školním prázdninám a nastávajícím dušičkovým svátkům, spojeným většinou s cestováním, byla akce hojně navštívena. Dokonce tolik, že nám v sále pochyběly židle J. Takový zájem a přízeň Opavanů nás samozřejmě nesmírně potěšila a povzbudila. Byla vzpomenuta podpora statutárního města Opavy a dalších sponzorů, firem i soukromých osob, jejichž uznání a pomoci si velmi vážíme. Večer byl po všech stránkách zdařilý a plný milých setkání. Děkujeme všem příznivcům Zahrady z Opavy i okolí, kteří se zúčastnili a vytvořili příjemnou atmosféru, jakož i těm, kdož se ujali aktivních úloh.
Evženu Truparovi za výborně připravenou, svěží koláž vyprávění nepostrádajího vtip i hlubší postřehy. Pěvkyně Katarína Jorda Kramolišová, kmotra knihy, pokřtila Lovce stylově červeným vínem a obohatila večer krásným provedením árie z Rusalky. Libor Richter zahrál na lesní roh rondo z Mozartova hornového koncertu. Oba umělce doprovázel na klavír pan Nenko Slavov.
V roli dobrých sudiček se slavnostního aktu zúčastnily Mária Schwingerová a Milena Rosová, bez jejichž odborné pomoci by kniha jen těžko spatřila světlo světa. A poděkování patří také Marku Rosovi a Jiřímu Grossmannovi za podařené fotografie.
Předstartovní

Podzim se ptá, jak už to obvykle činí, co jsme dělali během léta. Ještě i to babí se odvíjelo ve znamení intenzivních příprav Lovce, ale i při nich přicházely osvěžující chvíle. Především prostřednictvím setkání s lidmi, kteří spoluvytvářejí zázemí knihy a inspirují její svět, ale i setkání nová, rozšiřující naše obzory.
Při této příležitosti děkujeme za veškerou podporu, jíž se našemu projektu dostalojak od statutárního města Opavy, tak od kultuře nakloněných podnikatelů a soukromých osob, jejichž seznam je uveden přímo v knize. Všem sponzorům srdečně děkujeme, bez této pomoci by kniha nemohla být vydána.
Rovněž jsme zavázáni těm, kteří projektu vyjádřili sympatie a pomohli jinou, neméně významnou formou. Především blízkým spolupracovníkům, dále osobnostem našeho kulturního života podílejícím se na uvedení knihy, mladým i zkušeným recenzentům. Díky jejich aktivitám se o knize dozvídá stále větší množství čtenářů, jimž je Zahrada představována z různých úhlů pohledu a v různém světle. V poslední době vzniklo také několik rozhovorů, které nedávno vyšly nebo v nejbližší době vyjdou.
Závěrečné poděkování patří čtenářům, jejichž zájem je největším povzbuzením a hybnou pákou spisovatelské i nakladatelské práce, ať již jde o známé a blízké, kteří se občas poptají, zdali se už konečně dozví, jak to bylo s Pastorkem a jeho druhy dál, nebo o ty vzdálenější, s nimiž se seznamujeme jen virtuálně.
Okamžik, kdy Lovec vykročí do světa, se kvapem přibližuje a nám je ctí pozvat přátele a příznivce Zahrady na některou z připravovaných akcí.
Kniha nejprve dorazí 17. -18. října na Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. 24. Podzimní knižní veletrh
Poté bude ve čtvrtek 30. 10. 2014 následovat knižní křest, který se bude konat v 19 hodin v Klubu ART OKO v Opavě za účasti pěvců opavského Slezského divadla - večerem bude provázet Evžen Trupar a úlohy kmotry se laskavě ujme Katarína Jorda Kramolišová.
http://www.klubart.cz/krest-druheho-dilu-knihy-zahrada-jany-richterove.html
V Ostravě v Domě knihy Knihcentrum Lovce uvedeme ve středu 12. listopadu v 16 hodin ve společnosti Veroniky Jahnové a Miroslava Rataje, člena činohry NDM. Knihu pokřtí fotograf Martin Straka.
http://www.knihcentrum-ostrava.cz/udalosti-2014/t-360/
Prostor pro překvapení je samozřejmě vyhrazen a my se těšíme na všechna opětovná i nová setkání.
Uprostřed léta

Jak se ukázalo, strom života je věčně zelený a plánovat příliš dopředu nemá smysl. Pak totiž býváme všelijak ze zálohy překvapováni. Třeba tím, jak náročným se celý proces kolem zrodu knihy stal, a to nepřestáváme být vděčni přátelům, kteří citelně pomáhají a bez jejichž dobré vůle by Lovec z dubové houštiny asi vůbec nevykročil. Také tím, jak intenzivní zkušeností je psaní takové knížečky. V současné době uvažujeme i nad tím, jakého rozsahu nakonec Zahrada nabude. Dosud nelze říci přesně, vzhledem k tomu, že jakmile se jednou příběh rozvine, postavy ožijí, začnou do toho autorovi mluvit a nezbaví se jich, dokud jim nevyhoví...
Snažila jsem se svým hrdinům vysvětlit, že i spisovatel potřebuje občas dovolenou, protože dva a půl roku intenzivního psaní je zkrátka dva a půl roku. Michal Zahradník a spol. se tedy musí uskrovnit při pouhých několika hodinách denně, které s nimi trávím, protože rozloučit se o prázdninách zcela – ne, to srdce nemá ani jedna strana.
Ale kromě trochy únavy a nejistot, s nimiž bojují všichni spisovatelé – a nakladatelé – jde vesměs o potěšitelné a radostné zkušenosti. Třeba o setkání s nadšenými knižními bloggery, většinou mladými lidmi, mile překvapujícími vstřícností a ochotou věnovat knížce svůj čas, či o podnětné rozhovory se zajímavými lidmi, s nimiž bychom se nebýt Zahrady zřejmě nikdy nesetkali.
Dopřáváme si malé, téměř každodenní potěšení z vyhledávání materiálů, obrazů či hudby pro náš facebookový profil, který jaksi nad plán rozvíjí a dotváří náladu knihy a jejích hrdinů. Přesto, že nás máloco přesvědčuje o pomíjivosti našeho usilování více, než nevypočitatelný facebook, na němž občas něco záhadně zmizí. Pozornost čtenářů a fanoušků Zahrady naštěstí nespolehlivost techniky vyvažuje.
Nicméně víme, že všechno má určité meze – i trpělivost čtenářů. Proto tedy rozhodné slovo na závěr. Kostky jsou vrženy a Lovec spatří světlo světa na přelomu letošního září a října, aby stihl dorazit na Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Slavnostní křest knihy proběhne 30. 10. 2014 v Art klubu v Opavě.
… A jak to jde dál

Vánoce jsou přede dveřmi a svatomartinský bělouš je možná trošku unavený, ale vlastně celý šťastný a rád, že mu ta cesta hezky pokračuje. Třeba Dobrým ránem v České televizi, po němž mi velmi mile zatelefonovala paní Lydie Romanská nebo autorským čtením v opavských knihkupectvích a v krásné raduňské Vošárně při příležitosti narozenin pana Karla Rychlého.
Což je jenom dokladem toho, jak se kniha potkává se životem, aneb, ponoří -li se kdo do vod magického realismu v roli spisovatele, přivolá tentýž princip i do svých všedních dní. Ale možné je i to, že pro tyto skutečnosti prostě jen víc otevře oči.
Velkou radost mi dělají první neformální, bezprostřední mailové nebo facebookové reflexe těch, kteří a které už si Sféru přečetli a shánějí se po dalším dílu Zahrady. No ano, přiznávám, ten závěr je tak trochu útokem na čtenářovy nervy. Snad mi bude prominuto, když prozradím, že další díl nazvaný Lovec je již na dostřel, plánován coby slíbené čtení do kufru sbaleného na letní prázdniny 2014. Pro ty, kdo nesnášejí objemná zavazadla, připravíme podobně jako u Sféry také e-verzi.
A co chystám zde na stránkách? Kromě horkých aktualit také krátké úvahy o tom, co se kolem Zahrady právě děje, jakož i občasné bonusové nahlížení pod pokličku spisovatelského kotlíku, v němž se to vše vaří, syčí, kypí, někdy i přetéká a noří zpět, aby se to po chvíli opět objevilo na světle v trochu jiné podobě.
Do ukázek pak samozřejmě přibudou nové kapitoly z připravovaného Lovce.
Postřehy téměř adventní

Pomalu vstupujeme do předvánočního období roku 2013 a první díl Zahrady, nazvaný Sféra, se ocitá těsně před svým křtem. Ušli jsme s tímto příběhem další kousek cesty a tak mne napadlo zaznamenat několik postřehů o tom, co nás, to znamená mne a mé nejbližší spolupracovníky, na té cestě doposud potkalo.
Především překvapující zjištění, že koníček pro pobavení přerostl v pořádného koně a že se nám ani ve snu, jichž je jinak Zahrada plná, nezdálo, co vše obnáší uvést knihu do života. Je to tak trochu jako s tím majestátním svatomartinským běloušem, který se prostě jednoho rána dostaví, aby vám zalehl celý dvůr, takže pro ten čas musíte poodložit všechno ostatní.
V našem případě s tím koněm, co zalehl prostor, v němž žijeme a pracujeme, přišli naštěstí také velkorysí, nápomocní lidé, s nimiž nám bylo či je ctí a potěšením spolupracovat. Lidé, kteří knize pomáhají v onom citlivém okamžiku, kdy vychází z intimního a soukromého prostoru, v němž byla psána, na veřejnost, mezi své čtenáře. Ráda bych zde za všechny zmínila paní redaktorku Dagmar Misařovou z Českého Rozhlasu Ostrava, která mne i se Zahradou pozvala do Apetýtu a Čítárny, herce činohry NDM pana Miroslava Rataje, jenž Zahradě propůjčil svůj sametový hluboký hlas a výbornou organizátorku paní Veroniku Jahnovou z ostravského Domu knihy - Knihcentrum.
A nemohu opomenout lidi z okruhu nejbližšího, rodinu a přátele, povzbuzující nás každodenně na duchu, abychom to vše v pohodě zvládli, poskytující nám cenné podněty a aktivně uvádějící Zahradu do širšího povědomí.
Pak jsou zde také příjemné chvíle, podobné nečekaným dárkům, jež dostáváme. První autorské čtení v přívětivé atmosféře Knihovny města Ostravy spojené s vystoupením hudebního kolegia Regna musica.
Vstřícné a sympatizující reakce několika úspěšných osobností ze světa kultury, fotografa pana prof. Jindřicha Štreita, hudebníků paní Zuzany Lapčíkové, Jana a Liselotte Rokytových.
A zvláště četbou Zahrady podnícená spontánní vyprávění přátel a známých, části jejich osobních příběhů či vizí, malé svěřené poklady, jež nám dokazují, že reálný život bývá občas ještě tajemnější a magičtější než Zahrada.
O příběhu

Příběh Zahrada začal vznikat v prázdninovém období roku 2012 jako volnočasová aktivita ženy, žijící v současnosti nejvíce péčí o svou rodinu. Jistě, že je to zábavné a naplňující, ale přece jen…a sledování lákavých kulinárních blogů také není vše.
Na samém počátku stála touha napsat pro sebe, své přátele a další na podobnou notu naladěné lidi příjemný odpočinkový příběh, takový, který byste si rádi přibalili s sebou do zavazadla na dovolenou pro případ deštivého počasí. Vše pak odstartoval jeden podvečerní rozhovor autorky s její sestrou o současných populárních fantasy ságách. Vzpomenuty byly i kultovní americké seriály Městečko Twin Peaks a Pravá krev. Tu byly položeny zásadní otázky, co láká současného, hektickým tempem žijícího člověka na vyprávěních, kombinujících v postmoderním duchu univerzální mytologické prvky spolu s motivy současného rozporuplného světa s jeho mnoha, často vzájemně si odporujícími tvářemi v provokující koláži. Na tyto otázky pak navázaly výzvy, jako třeba mohou-li psát takové příběhy Britové a Američané, proč bychom se do toho nemohli pustit také my? A proč, místo hledání velkých mist a dob, děj nezasadit rovnou na současnou Moravu? A pokud se do toho skutečně pustíme, v čem by naše příběhy měly být jiné než ty americké? Popřípadě, zdali už ostatní nemají podobně jako my vlkodlaků a upírů všemožných druhů právě tak dost.
Poté následovaly dva prázdninové měsíce, které v rámci autorčina letního pobytu na horách položily Zahradě základ. Příběh ji však nepřestal bavit ani poté, co opět sestoupila do města k běžným povinnostem, a k údivu jí samotné ukázky z něj bavily také několik jejích přátel. Tak se zrodila myšlenka nabídnout Zahradu i širší čtenářské obci.
Je tedy zde, i když stále ještě v procesu růstu, městská fantasy situovaná do současných, českému a moravskému čtenáři důvěrně známých reálií, mysteriózní vícevrstevný příběh na pomezí žánrů fantasy a magického realismu, psaný jednoduchým, čtivým a živým jazykem. Hlavními hrdiny vyprávění jsou mladí lidé, prožívající své velké i všední chvíle volně sdružení do přátelské skupiny. Děj, jak už bylo předesláno, je umístěn do prostředí fiktivního moravského města. Prvky tajemné, nekaždodenní reality a napětí v něm čerpají z evropských kulturních a mytologických základů, snové sekvence nacházejí protiváhu v líčení každodenního současného života skupiny mladých přátel s jejich zázemím, více nebo méně romantickými vztahy a city, často s nadhledem laskavého humoru, to vše s přesahy a odkazy do oblastí religionistiky, lidové kultury, hlubinné psychologie, postmoderní filosofie a městského šamanismu.
Na závěr zbývá ještě vyslovit velké poděkování všem, kteří Zahradě pomáhají růst. Za mnoho obětavé práce, trpělivosti a inspirace Mgr. Márii Schwingerové, za spoustu času a zasvěcené rady Mgr. Mileně Rosové. Díky za pomoc a cenné rady patří Mikuláši Muroňovi, taktéž Mgr. Marku Rosovi a Mgr. Liboru Richterovi, autorům veškerých použitých fotografií. A nakonec těm nejbližším, za větší než malé množství trpělivosti a tolerance, jež si věc doposud vyžádala.